ECO-AER

Tel: +420 721 335 337

Email: info@eco-aer.cz

Filtrace

Máte správně ošetřené rizikové body na svých vodojemech?

Vodojemy patří k nejrizikovějším oblastem, kde může dojít ke znečištění a infikování vody. Z těchto důvodu je potřeba dodržovat u vodojemů zásady dle rizikové analýzy vodovodu. 

Jak vypadá správná filtrace vodárenského objektu?

Vhodné filtrační zařízení, odpovídající požadavkům EN 1508, se skládá ze šesti filtračních segmentů (bariér). Vnější část filtračního zařízení musí být osazena ochrannou mřížkou se síťkou, která zachycuje větší částice a hmyz. Dále by měla následovat vlastní filtrační vložka, skládající se ze čtyř filtračních vrstev. Tato filtrační vložka musí být sestrojena tak, aby byla samostatně vyměnitelná. Ve filtrační vložce mají být umístěny následující filtrační vrstvy, a to:

  •  rounová (netkaná) textilie typu 63/15 (zachycuje jemný zvířený a vláknitý prach, částice, plošná hmotnost je 150 g/m2, tloušťka 2,5 mm a filtrační průliny O90 144 μm); 
  • protipylová zábrana; 
  • rounová textilie sycená aktivním uhlím (eliminuje plísně a pachy) a 
  • rounová textilie typu 63/15. 

Vnitřní část filtračního zařízení by měla být rovněž zajištěna ochrannou mřížkou se síťkou. Díky takovému uspořádání filtračních mezivrstev je minimalizována míra vzdušné kontaminace akumulační nádrže. Četnost výměny filtračních vložek se doporučuje upravit dle provozních podmínek a situování objektu vodojemu.

naše

řešení

Šestinásobná filtrace vzduchu

Prototyp sestavy byl testován v rámci řešeného projektu NAZV 1G58052 jehož výstupem bylo Technické doporučení I-D-48 Konstrukční uspořádání, provoz a údržba vodojemů a ČSN 75 5355

Významná eliminace rizikového bodu „nezajištěné větrací průduchy v akumulacích vodojemů“ ve smyslu Rizikové analýzy uplatňované v rámci Vyhl. č. 252/2004 Sb. (v platném znění)

Vhodné řešení účinné eliminace sekundární kontaminaci akumulací vodojemů

Možnost snadné výměny

Legislativa

  •  Zákonem č. 258/2000 Sb. v platném znění je výrobcům a dodavatelům pitné vody a provozovatelům veřejných vodovodů uložena povinnost zpracovat posouzení rizik a tato následně promítnout do provozního řádu a monitorovacího programu. 
  • V souvislosti s revizí Zákona č. 258/2000 Sb. a jeho prováděcí Vyhlášky č. 252/2004 Sb. se pozornost provozovatelů distribučních sítí kritičtěji zaměřuje na rizikové body, které byly opomíjeny. 
  • Technické doporučení (I -D-48) Konstrukční uspořádání, provoz a údržba vodojemů. Hydroprojekt CZ, a. s., 2008.
 
  • Vodojemy mohou významně ovlivnit kvalitu vody tím, že nejsou většinou splněny stavebně konstrukční požadavky na jejich provoz včetně údržby v objektu a jeho souvisejícím okolím. 
  • Vyhláška č. 409/2005 Sb. o hygienických požadavcích na výrobky přicházející do přímého styku s vodou a na úpravu vody. 
  • ČSN 75 5355 (87610) Vodojemy. Vydal Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, Praha, 2011. 
Získejte nezávaznou konzultaci zcela zdarma!